Czytelnicy pytają – graviola jak dbać?

Mam taką egzotyczną leczniczą roślinę o nazwie graviola. Niestety, ciągle zrzu­ca liście, które wcześniej pokrywają się plamami i brązowieją. Jaka może być tego przyczyna?

Graviola, czyli Annona muricata, to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Jest bardzo wrażliwa, nie znosi zimna, przeciągów, braku wilgoci w powietrzu i niedostatku światła. Mimo starań z Państwa strony prawdopodobnie nie ma właściwych warunków bytowania i dlatego jest atakowana przez choroby grzybowe. Należy zadbać o właściwe stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła i brakiem chłodnych powiewów z otwartego okna. Warto podlać i opryskać ją preparatem o nazwie Topsin. Do podlania możemy użyć również Previcur Energy lub wspomagająco Biosept. Wszystkie chore liście powinniśmy wyrzucić. Decydując się na uprawę roślin tropikalnych w mieszkaniu, szczególnie tych rzadko u nas spotykanych, musimy wziąć pod uwagę to, że może się ona nie udać. Nie wszystkie ga­tunki znoszą bowiem trudne dla nich warunki panujące w naszych mieszkaniach.

graviola jak dbać

Na igłach żywotnika pojawiły się białe plamki. Roślina nie rośnie i wygląda na chorą. Jak z tym walczyć?

Te białe plamki to tarczki czerwców. W czerwcu i lipcu krzewy trzeba opryskiwać co dwa tygodnie preparatem Actellic, Provado Plus lub Confidor.

Mgr inż. Barbara Bogacz
Źródło:  Mój piękny ogród 01/10/2009
www gazety:  http://www.mojpieknyogrod.pl/

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter