Co się czai w ogrodzie

Choroby i szkodniki roślin ozdobnych

Rośliny są stale narażone na ataki z zewnątrz, a my nie zawsze w porę zauważamy, że coś złego zaczyna się z nimi dziać. Jeśli dowiemy się, jak wyglądają pierwsze objawy inwazji, będziemy mogli w porę zapobiec rozprzestrzenianiu się jej w ogrodzie.

Jeśli choroba lub szkodnik nie występują masowo, to zanim sięgniemy po cięższe środki, spróbujmy je zwalczyć mechanicznie – wycinając i paląc chore części roślin, usuwając szkodniki ręcznie i niszcząc je. Jeśli nie pozostaje nic innego niż zastosowanie środków chemicznych, róbmy to szczególnie ostrożnie. Przed opryskiwaniem dokładnie zapoznajmy się z załączoną instrukcją stosowania preparatu i przestrzegajmy zaleceń producenta.Zabiegi przeprowadzajmy tuż po zauważeniu pierwszych objawów i powtarzajmy dwu-, trzykrotnie co siedem, dziesięć lub czternaście dni. Preparaty stosujmy naprzemiennie, aby zapobiec uodpornieniu się na nie patogenów. Pamiętajmy, że rośliny dobrze odżywione i systematycznie pielęgnowane są bardziej odporne na ataki.

Zamieranie roślin zimozielonych od dołu – fytoftoroza.

 Liście tracą połysk i kolor, zawijają się do dołu, więdną i zwisają. Pojawiają się brązowe plamy gnilne rozchodzące się od nasady liścia w kształcie litery V. Pędy brunatnieją. Chorobie sprzyja duża ilość substancji organicznej w podłożu (tort). Fytoftoroza jest wyjątkowo groźna. Atakuje roślinę z gleby i szybko przesuwa się po pędach w górę. W ciągu kilku tygodni może doprowadzić do całkowitego zwiędnięcia rośliny

Zamieranie i zrakowacenia pędów – nekroza.

Po przycinaniu roślin pędy poniżej miejsca cięcia brązowieją i zasychają.Zamieranie może objąć całe pędy, a nawet rośliny

Zamieranie wierzchołków pędów.

 U roślin liściastych liście szarzeją i zwijają się, nim całkowicie opadną. Pąki na wierzchołkach ciemnieją. U roślin iglastych pojedyncze pędy brunatnieją i zamierają od wierzchołka aż do nasady. Polem choroba postępuje w dół, powodując opadanie liści i zamieranie rośliny

Mączysty, biały nalot na zielonych częściach roślin- mączniak prawdziwy.

Wyraźny nalot na górnej stronie liści, który daje się łatwo usunąć. Najczęściej pojawia się na liściach, młodychpąkach, zielonych łodygach i owocach.Mączniak prawdziwy powoduje zasychanie liści i hamuje wzrost porażonej rośliny.

Szara pleśń.

Łatwo ją rozpoznać. Zaatakowane części roślin pokrywają się obfitym, szarym, puszystym nalotem grzybni. Z czasem na jej powierzchni powstają czarne skupiska zarodników

Brązowe plamy na liściach i szary nalot na pędach – mączniak rzekomy.

Na powierzchni liści pojawiają się jasnożółte, brunatniejące z czasem, nieregularne plamy. Na spodniej stronie występuje delikatny szary nalot, który trudno usunąć. Mączniak rzekomy jest o wiele bardziej szkodliwy od mączniaka prawdziwego. Grzyb szybko się rozprzestrzenia, a porażone liście opadają, co nie tylko szpeci, ale i bardzo osłabia roślinę. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgoć

Rdzawe poduszeczki na liściach i pędach – rdza.

Na górnej stronie liści drobne żółtawoczerwone plamy, a od spodu charakterystyczne poduszkowate skupiska zarodników. Porażone części rośliny ulegają deformacji, liście brązowieją i opadają

Plamy na igłach – osutka.

Najczęściej poraża młode sześcio -dziesięcioletnie rośliny iglaste. Na początku lata na igłach pokazują się małe żółto brązowe plamy. Pod koniec jesieni igły brunatnieją i opadają, a na ich powierzchni pojawiają sięowocniki grzybów

Plamy na liściach – plamistość liści.

Pierwsze objawy to pojawiające się po obu stronach liści plamy – początkowo jasnobrązowe, potem brunatniejące. Są okrągłe, owalne lub nieregularne. Z czasem przebarwiają się od środka na jasny kolor. Chore liście żółkną i w końcu opadają. Należy je usuwać i palić

Czarny nalot na liściach i igłach – sadzaki.

Te grzyby rozwijają się na rosie miodowej wydzielanej przez szkodniki wysysające sok roślin.  Szpecą roślinę i ograniczają jej dostęp światła niezbędnego do przebiegu podstawowych procesów życiowych.

Tarczki na pędach i liściach – czerwce.

Wysysają soki z roślin, hamując ich wzrost, powodując powstawanie nekroz i obumieranie pędów. Szybko się rozmnażają i są trudne do zwalczenia. Wydzielają rosę miodową – pożywkę dla sadzaków. W zależności od budowy ciała dzielą się na wełnowce (pokryte białym wełnistym nalotem), miseczniki (wypukłe tarczki) i tarczniki (płaskie blaszki).

Zniszczone korzenie roślin – larwy chrząszczy żerujące w ziemi.

Najgroźniejsze są żółtobrązowe drutowce – larwy sprężyków, białe łukowato wygięte pędraki – larwy chrabąszczy oraz podobne do nich larwy chrząszczy opuchlaków. Żyją w glebie nawet do kilku lat, żerując w strefie korzeniowej roślin – do 20 cm głębokości, choć niektóre zimują znacznie głębiej. W tym czasie podgryzają korzenie i szyjki korzeniowe roślin, drążą korytarze wewnątrz cebul, bulw, pędów oraz korzeni. Występujące masowo mogą powodować więdnięcie, a nawet zamieranie młodych nasadzeń, oraz poważnie osłabiać rośliny wieloletnie. Żerując pod trawnikami, powodują żółknięcie i zasychanie całych jego powierzchni.

Gąsienice motyli, larwy błonkówek.

Bywają bardzo żarłoczne. Niektóre żerują wewnątrz pędów,w liściach, inne ogryzają liście aż do nerwów (gołożer, szkieletowanie). Jeśli występują masowo, mogą pozbawić roślinę liści i przyczynić się do jej zamierania.

Ślimaki.

Szpecą rośliny, wygryzając dziury w liściach i kwiatach, czasem zjadają nawet całe młode okazy. Największe spustoszenie sieją ślimaki nagie – pomrowy i ślinki – które żerują w nocy.

Zwinięte liście – nimułka, tukarz, zwójka.

Szkodniki te (larwy chrząszczy i gąsienice motyli) nadgryzają nerwy liścia, a gdy ten więdnie, zwijają go,tworząc sobie wewnątrz gniazdo. Najgroźniejsze z nich potrafią swym oprzędem zająć duże powierzchnie krzewów i całkowicie wyjeść liście wewnątrz, powodując gołożer.

Plamy na liściach – mączliki…

Te niewielkie uskrzydlone białe owady wysysają sok z liści, osłabiając rośliny. Roznoszą też chorobę powodującą zamieranie pąków kwiatowych. Lubią ciepło i suche powietrze. Opanowane przez nie liście pokrywają się żółtymi plamami i spadzią,na której rozwijają się grzyby sadzakowe.  Z czasem blaszki liściowe żółkną, zasychają i opadają.

…wciornastki.

To drobne  1-milimetrowe owady, które wyglądają jak przecinek. Znakiem, że zamieszkały na roślinie, są charakterystyczne srebrzyste plamki na liściach i pędach (miejsca, z którego wyssały sok) i czarne grudki ich odchodów.Najchętniej żerują w pąkach i młodych liściach,choć niszczą także kwiaty. Nie tylko hamują wzrost, ale i przenoszą groźne dla roślin choroby wirusowe. Lubią ciepło i suche powietrze.

Korytarze w liściach – miniarki.

Żerujące w liściach larwy muchówek lub gąsienice motyli nie wyrządzają większych szkód w ogrodzie. Szpecą liście, wyjadając miękisz między górną i dolną powierzchnią liścia. Powstałe w ten sposób puste przestrzenie zwane minami wypełnione są odchodami i zabarwione na różne kolory układające się we wstęgi lub w kota – charakterystyczne dla każdego gatunku.

…przędziorki.

Przebarwione miejscowo liście z czasem brunatnieją, zasychają i opadają. Winowajcy – drobne roztocza – są niewidoczni gołym okiem. Natomiast na spodniej stronie liści widać delikatną pajęczynkę z drobnymi odchodami owadów. Przędziorki niszczą miękisz i ogładzają rośliny. Ich rozwojowi sprzyjają suche powietrze i ciepło.

…skoczki.

Początkowo na liściach wzdłuż głównego nerwu pojawiają się białe plamki, z czasem całe liście bieleją i opadają. Skoczki, żerując na spodniej stronie blaszek liściowych, wysysają sok i przenoszą groźne dla roślin choroby wirusowe. Poruszają się w charakterystyczny sposób przypominający skakanie.

Zniekształcone liście i pędy – mszyce…

Te małe owady są bardzo szkodliwe. Żerują gromadnie, wysysając soki z młodych pędów, owoców, kwiatów i liści. Hamują wzrost roślin, powodują przebarwienia, usychanie liści, pędów, kwiatów, a nawet całych roślin. Wydzielają bogatą w cukry i chętnie zbieraną przez mrówki spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Roznoszą choroby wirusowe.

…ochojniki.

Zaliczane są do mszyc i prowadzą podobne życie. Porażone pędy pokrywają się białym wełnistym nalotem woskowym.Wiosną tworzą szyszkowate naroślą, (galasy), wewnątrz których rozwijają się larwy. Efektem żerowania larw jest żółknięcie i opadanie igieł, a nawet zamieranie roślin.

Środki ochrony roślin

Mesurol Alimax 02 RB. Zwalcza ślimaki.

Bioczos BR. Ekologiczny czosnkowy preparat w kostkach przeciw chorobom i szkodnikom roślin.

Dithane NeoTec 75 WG. Produkt grzybobójczy do opryskiwania roślin i zaprawiania nasion. Działa hamująco na rozwój przędziorków.

Promanal 60 EC.Preparat owadobójczy na bazie oleju parafinowego do opryskiwania pędów roślin w fazie bezlistnej.

Biosept 33 SL. Naturalny środek ochrony roślin produkowany z wyciągu z grejpfruta.

Sumi-Alpha 050 EC. Zwalcza szkodniki ssące i gryzące. Działa powierzchniowo na roślinie.

Confidor 200 SL.Nowoczesny środekdo zwalczania uciążliwychszkodników ssącychi gryzących. Wnika do roślinyi krąży w jej sokach, skąd jestpobierany przez szkodniki

Provado Plus AE.Łatwy do stosowaniapreparat w aerozoludo zwalczaniauciążliwych szkodnikówssących i gryzących.Działa na nie kontaktowo,ale też wnika przez liściedo wnętrza rośliny

Aliette 80 WG. Zwalcza choroby grzybowe roślin iglastych i zapobiega im.

Biochikol k-al 750. Gotowy do użycia środek do zwalczania chorób grzybowych i zapobiegania im. Stymuluje mechanizmy odpornościowe roślin.

Mildex711,9 WG.Wnikający do tkanek roślinnych środek zapobiegający groźnym chorobom grzybowym i zwalczający je.

Program ochrony roślin ozdobnych przed chorobami

OBJAWY

CHOROBY

PREPARATY

okres występowania chorób

III IV V VI VII VIII IX X
Zamieranie roślin od dołu Fytoftoroza i inne patogeny glebowe

Biochikol 020 PC*; Biosept 33 SL*; Grevit 200 SL*; Gwarant 500 SC*: MikJex711,9 WG; Previcur Energy 840 SL. Amistar 250 SC, Aliette 80 WG. Biochikol-K AL Proplant 722 SL

x

x

x

x

x

x

x

x

Nekrozy i zrakowacenia na pędach choroby grzybowe

opryskiwania Topsin M 500 SC; smarowanie ran po cięciu Funaben EKO; Lac Balsam

x

x

x

x

x

x

Zamieranie wierzchołków choroby grzybowe pędów

Rovral Flo 255 SC; Topsin M 500 SC; większe rany smarować Funabenem EKO

x

x

x

x

x

Mączysty nalot na liściach mączniak prawdziwy

Baymat Ultra AE; Biosept 33 SL*: Bioczos BR*; Biochikol 020 PC*; Discus 500 WG: Grevit 200 SL*; Gwarant 500 SC*, Amistar 250 SC, Biochikol-K AL. Biochron AL. Nimrod 250 S.C.

x

x

x

x

x

Złotobrązowe plamy i szary nalot na liściach mączniak rzekomy

Oithane NeoTec 75 WG; Mildex 711,9 WG; Tanos 50 WG, Amistar 250 S.C.

x

x

x

x

szara pleśń

Bravo 500 SC: Biosept 33 SL*; Grevit 200 SL*; Gwarant 500 SC”; Kaptan Zawiesinowy 50 WP; Rovral Flo 255 SC: Teldor 500 SC, Amistar 250 SC, Kaptan Plus 71,5 WP

x

x

x

x

x

x

Plamy na igłach osutka

Antracol 70 WG; Dithane NeoTec 75 WG; Topsin M 500 SC; podlewać również opadłe igły

x

x

x

x

x

x

Rdzawe poduszeczki na liściach i pędach rdza

Baymat Ultra AE; Dithane NeoTec 75 WG; Topsin M 500 SC, Amistar 250 S.C.

x

x

x

x

x

x

Plamy na liściach plamistość

Baymat Ultra AE; Biosept 33 SL*; Discus 500 WG; Dithane NeoTec 75 WG; Grevit 200 SL*; Rovral Ro 255 SC: Score 250 SC; Topsin M 500 SC, Amistar 250 SC, Bravo 500 S.C.

x

x

x

x

x

x

Sadza na liściach i igłach grzyby sadzaki

zwalczać mszyce

x

x

x

x

x

 Program ochrony roślin ozdobnych przed szkodnikami

OBJAWY

SZKODNIKI

PREPARATY

okres występowania chorób

III IV V VI VII VIII IX X
Tarczki na pędach czerwce

Promanal 60 EC

x
czerwce

Confidor 200 SU Provado PlusAE, Fastac 100 EC. Sumi-Alpha 050 EC

x

x

x

Zniszczone korzenie roślin pędraki, drutowce. opuchlaki

Nemasys L, H i G

x

x

x

x

x

x

Wygryzione dziury w liściach chrząszcze

Decis 2,5 EC”; Fastac 100 EC; Nomolt 150 S.C.; Sumi-Alpha 050 EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

x

gąsienice, larwy

Decis 2,5 EC”; Fastac 100 EC; Karate Zeon 050 CS; Nomolt 150 SC: Sumi-Alpha 050 EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

x

ślimaki

ABC Anty-Slimak 04 GB; Mesurol Alimax 02 RB; Nemaslug, Ślimax, Snacol 05 GB, Ferramol

x

x

x

x

x

x

Zwinięte liście nimulka, tukarz, zwójki

Sumi-Alpha 050 EC

x

x

x

Korytarze w liściach miniarki

Confidor 200 SL; Decis 2,5 EC*; Fastac 100 EC; Karate Zeon 050 CS; Sumi-Alpha 050 EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

Plamy na liściach mączliki

Admirał 100 EC; Confidor 200 SL; Karate Zeon 050 CS; Provado Plus AE. Polysect 002 EW, Polysect Hobby KAL

x

x

x

x

x

x

przędziorki

Promanal 60 EC

x

przędziorki

Karate Zeon 050 CS; Magus 200 SC: Provado Plus AE, Polysect 002 EW, Polysect Hobby KAL, Spruzit EC

x

x

x

x

x

x

wciornastki

Confidor 200 SL; Decis 2.5 EC*; Fastac 100 EC; Karate Zeon 050 CS; Provado Plus AE; Sumi-Alpha 050 EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

x

skoczki

Decis 2,5 EC*; Fastac 100 EC; Karate Zeon 050 CS: Sumi-Alpha 050 EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

x

Zniekształcone liście i pędy mszyce

Promanal 60 EC

x

mszyce

Bioczos BR*: Confidor 200 SL; Decis 2,5 EC*: Fastac 100 EC; Provado Plus AE; Sumi-Alpha 050 EC. Biochron AL, Kohinor 200 SI, Polysect 002 EW, Polysect Hobby KAL, Spruzit EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

x

ochojniki

Promanal 60 EC

x

ochojniki

Confidor 200 Zeon 050 CS:SL; Decis 2,5 Sumi-Alpha 050 C*: Fastac 100 EC: Karate EC, Decis Protech 015 EW

x

x

x

x

x

 

Magdalena Niezabitowska-Krogulec  Hanna Masternak
Źródło:  Murator  01/06/2010
www gazety:  http://www.murator.pl/

 

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter