Doradca Zielonego Centrum podpowiada. Sadzimy kwiaty cebulowe

Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, przystępujemy do pracy na naszych rabatkach. Oprócz czynności porządkowych, możemy wykorzystać ten moment na sadzenie cebul kwiatowych. Dobrze dobrane gatunki zapewnią nam obfitość kwiatów w ogrodzie przez cały sezon od wiosny aż do później jesieni. Możemy skomponować rabaty kolorystycznie odpowiadające gustom każdego z nas. Do sadzenia możemy wykorzystać materiał wykopany przed zimą z naszego ogródka pod warunkiem, że cebule dobrze się przechowały i są zdrowe ( bez śladów chorób grzybowych).

Materiał taki pod postacią kłączy, bulw (np. Dalia) możemy podzielić na mniejsze fragmenty, przez co uzyskamy większą ilość roślin. Takie rośliny będę nieco mniejsze na początku sezonu, ale szybko się rozrosną. Posadzić możemy również świeżo zakupione cebule, kłącza i bulwy, przez co powiększymy naszą kolekcję i uzupełnimy straty po zimowym przechowywaniu. Zwróćmy uwagę, aby zakupiony materiał był odpowiedniej jakości, nie był porażony przez choroby. Najlepiej kupować go w dobrych centrach i sklepach ogrodniczych. Sadzenie cebul należy rozpocząć, kiedy mamy już pewność, że pogoda nie przeszkodzi we właściwym ich wzroście. Zazwyczaj najlepszym miesiącem do takich prac jest kwiecień, kiedy temperatury rzadko spadają poniżej 0 st. C. Sadząc cebule należy wykonać dołek zawsze większy od sadzonej cebuli o kilka centymetrów. Na dno takiego dołka możemy wsypać niewielką ilość nawozu długo działającego, co sprawi że będą one prawidłowo odżywione przez cały sezon. Optymalna głębokość sadzenia bulwy to ok. 3 – 4 cm, kłącza ok. 5 – 6 cm. natomiast cebule sadzimy na głębokości równej trzykrotności wielkości cebulki.

Po posadzeniu cebul należy zastosować preparat zabezpieczający przed chorobami grzybowymi. Jednym z takich polecanych produktów jest Biosept Activ. którym podlewamy posadzone bulwy, cebule i kłącza roztworem o stężeniu 0,1 proc. (10 ml środka na 10 I wody). Pamiętajmy, żeby już przy sadzeniu cebul uwzględnić późniejszą wielkość roślin w trakcie sezonu. Dużych roślin nie sadźmy zbyt gęsto, a małych zbyt rzadko. Kłącza, które rozrastają się na boki. potrzebują znacznie więcej miejsca niż cebule. Uważajmy, żeby na pierwszym planie nie sadzić wysokich roślin, ponieważ zasłonią nam pozostałe rośliny z tyłu rabaty. Ważne jest także miejsce sadzenia: oprócz wspomnianych wcześniej walorów ogólnej kompozycji ogrodu, należy unikać sadzenia na tym samym miejscu co rok wcześniej. Pozwoli to obniżyć ryzyko infekcji chorób grzybowych. Odpowiednio podlewane i nawożone rośliny odwdzięczą się obfitym i długim kwitnieniem. Pamiętajmy też o usuwaniu przekwitniętych kwiatów lub kwiatostanów. W przypadku zasiedlenia naszych roślin przez mszyce lub inne szkodniki, nie używajmy preparatów szkodliwych dla pszczół, zwracając uwagę na okres prewencji. Zachowanie tych zasad pozwoli zebrać na jesień do przechowania odpowiedniej jakości materiał roślinny.

Bogdan Stachulec Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum
Źródło: Polska gazeta wrocławska 09/04/2011
www gazety:  http://www.gazetawroclawska.pl

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter