Kwiaty po ulewnych deszczach

Tydzień na działce – Ochrona przed chorobami

Kwiaty po ulewnych deszczach

• Ulewne deszcze i grad uszkodziły wiele roślin i choroby grzybowe łatwo mogą wniknąć w głąb tkanek. Jak najszybciej zabezpieczamy je, opryskując środkiem przeciwgrzybowym (np. Amistar, Score). Połamane gałązki odcinamy, a miejsce po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą (np. Funaben EKO). Dla lepszej regeneracji używamy biostymulatora wzrostu Asahi SL.

• Na różach mogą pojawić się pierwsze objawy porażenia przez czarną plamistość: brązowe, a następnie czarne plamy o nieregularnych brzegach szybko rozprzestrzeniają się na cały krzew. Liście żółkną i szybko opadają. Opryskujemy środkiem przeciw plamistości, np. Score, Amistar.

• Po obfitych opadach na kwiatach pojawiają się niewielkie plamy, a pąki kwiatowe mogą pokryć się brunatno-szarym, pylącym nalotem. Na szarą pleśń stosujemy np. Bioczos, Biosept, Rovral, Miedzian.

• Biały mączysty nalot na pędach, liściach i kwiatach to mączniak prawdziwy. Liście żółkną i zamierają. Opryskujemy odpowiednim środkiem (np. Amistar, Score).

• Rośliny jednoroczne posadzone w pojemnikach najczęściej stoją blisko domu, na tarasie lub balkonie. Dlatego przed chorobami bezpieczniej chronić je środkami naturalnymi, np. Bioseptem (ekstrakt z grejpfruta) lub Bioczosem (preparat czosnkowy). Porażone liście i kwiaty zawsze usuwamy i palimy. Opryski wykonujemy kilkakrotnie co 10-14 dni, stosując środki naprzemiennie.

Wiosna 2011 ma się ku końcowi… Obwieszcza to kaktus z mojej kolekcji, który zawsze zakwita na powitanie lata. Niestety, liczba kwiatów oraz ich układ wróżą chłodne i przekropne lato…

Ryszard Drużba, „ROD Pogodny” Szczecin

Jolanta Piekart-Barcz
Źródło: Angora 19/06/2011
www gazety:  http://www.angora.com.pl/

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter