Najlepsze porady dla twojego domu – ogródek na balkonie

Niech będzie piękny i użyteczny! Można w nim przecież uprawiać kwiaty, warzywa i zioła. Jak i co robić, by dobrze rosły? Na wasze pytania odpowiada ogrodnik Iwona Głuchowska-Fisz.

Mój balkon jest mały. Które odmiany warzyw można na nim uprawiać?

Polecam pomidorki koktajlowe. Popularne odmiany to m.in. Koralik (daje duże plony), drobnoowocowa Maskotka, silnie rozkrzewiona i dekoracyjna Cherolla o czerwonych owocach oraz Ola o owocach żółtych.

Z odmian papryczki chili wybrałabym Paprykę Jagodową Iranian Cherry oraz NuMex Big Jim – obie mają ostry smak. Łagodniejsza to Monkey Face i Ethiopian Brown z podłużnymi ciem­nobrązowymi owo­cami. Można też uprawiać szczypiorek, cebulę, sałaty (rozetową, odporną na choroby rukolę, roszponkę), rzodkiewki, np. odmiany wczesne, jak Fie­sta o delikatnym smaku, czy Krakowianka – odporna na parcenie. Modne są teraz pnące truskawki. Polecane odmiany to: pyszna Kent oraz Ostara i Rapella – odporne na choroby. Atrakcyjna jest Temptation o długich pędach – doskonale wygląda w wiszących donicz­kach. Warto posadzić również pnące poziomki, najlepiej powtarzające owocowanie,

Marzę o ziołach w ogród­ku za oknem. Jak się je pielęgnuje?

Niemal wszystkie zioła lubią miejsca nasłonecznione, ale – uwaga – bez przeciągów.

Z cieniem poradzą sobie jedynie mięta, melisa i pietruszka.

Ziół nie należy ani przesuszać, ani zalewać, podłoże powinno być stale tylko lekko wilgotne. Dobrze rosną, gdy systematycz­ne uszczykuje się ich pędy i usuwa pojawiające się kwiato­stany (w tym czasie są najbar­dziej aromatyczne). Warto też wiedzieć, że najlepiej ścinać je w słoneczne dni przed południem – regularnie, aby zbytnio się nie rozrosty. Najprościej to zrobić, używając nożyczek lub ostrego noża.

Jakie kwiaty mogę posadzić w skrzynce z pelargonią?

Ładnie wygląda kompozycja z nemezją (także trawą ozdobną, np. Pennisetum Setaceum Fireworks, oraz z kocanką, bakopą, petunią, smagliczką, żeniszkiem. Przy okazji polecam nowości – pelargo­nie pachnące. Pelargonium x species Cola ma zapach tego napoju. Nowinką jest też pelar­gonia o aromacie pomarańczy (odstrasza komary), cytryny, róży.

Czy rośliny w pojemnikach trzeba często nawozić?

Tak, ponieważ ziemia w pojem­nikach szybko traci wartości pokarmowe potrzebne roślinom. Z naturalnych nawozów propo­nuję biohumus. Jest bezpiecz­ny, nie do przedawkowania.

Stosuje się go do roślin ogrodo­wych i doniczkowych – ozdob­nych, owocowych i warzyw przez cały sezon wegetacyjny. Do roślin kwitnących można też stosować pałeczki nawozo­we, które stopniowo uwalniają do ziemi składniki pokarmowe (np. Agricol).

W jakim miejscu najlepiej rosną warzywa?

Większość z nich potrzebuje dużo słońca. Jego nadmiar jednak szkodzi rzodkiewce, bo wtedy drewnieje. Jeśli nie da się jej przestawić, wystarczy posadzić przy niej wyższych są­siadów: cebulę i sałatę.

Jak skutecznie zwalczyć mszyce i choroby roślin?

Dobrym sposobem na mszyce są opryski roślin z wyciągu lub wywaru z czosnku. Odstrasza je też jego zapach (także cebuli, mięty i lawendy). Jeśli nasze uprawy zaatakuje szara pleśń, usuńmy porażone części roślin i zastosujmy oprysk biologiczny (Polyversum WP). Podobnie na­leży pousuwać liście zainfeko­wane rdzą, rośliny zaś spryskać preparatem (np. biologicznym: Bioczos BR lub Biosept 33 SL). Na mączniaka najlepsze są środki chemiczne (Amistar 250 SC, Discus 500 WG). Zawsze trzeba działać szybko!

Jak podlewać kwiaty?

W czasie upałów nawadniajmy ziemię nawet 2 razy dziennie (rano i wieczorem) dużą dawką wody. Najbardziej wysycha podłoże w pojemnikach płyt­kich, plastikowych w ciemnych barwach, ceramicznych bez po­lewy. Gdy pada deszcz, spraw­dzajmy, czy roślinom nie jest za mokro. Ważne, by pojemniki miały otwory i drenaż, np. z keramzytu, by nadmiar wody ście­kał. Zalane korzenie szybko gniją.

Moje surfinie i lobelia zmar­niały. Co zrobiłam nie tak?

Surfinie być może miały za mało wody. Nie lubią też przele­wania ani moczenia, wtedy brą­zowieją im liście (należy je usu­wać). Trzeba je 2-3 razy w sezonie zasilać nawozem do surfini. Lobelię z kolei warto regularnie nawozić i dobrze pod­lewać (a po upalnych dniach wieczorami zraszać).

 

Iwona Głuchowska-Fisz
Żródło: Kobieta i Życie 1/07/2015

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter