Z myślą o wiośnie – tulipany

Aby w maju cieszyć oko najpiękniej­szymi kwiatami wiosennymi – tulipanami trzeba ich cebulki posadzić na przeło­mie września i października. Do sadzenia wybieramy jedynie duże zdrowe cebule bez żadnych oznak uszkodzenia lub gnida, bez plam i z całą łuską okrywową. Przed sadzeniem warto je zaprawić w roztworze środka grzybobójczego (np. Kaptan) lub w zaprawie nasiennej. Zapra­wianie polega na moczeniu cebul w roz­cieńczonym środku (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) przez ok. 30 minut. Oso­by uprawiające działkę bez chemii mogą zastosować środki biologiczne, np. Bio- sept lub Bioczos. Tulipany najlepiej rosną w pełnym słońcu. Z powodzeniem może­my je również sadzić pod koronami drzew, bo zanim liście zacienią po­wierzchnię, kwiaty zdążą przekwitnąć. Ziemię przed sadzeniem należy spulch­nić – przekopać na głębokość ok. 20 centymetrów. Tulipany wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej. Warto dodać ziemi kompostowej. W przypadku ziemi gliniastej można dodać piasku, który roz­luźni glebę. Cebule tulipanów powinno sadzić się w grupach, wtedy osiągniemy najlepszy efekt. Cebule umieszczamy w ażurowych koszyczkach, aby uchronić je przed gryzoniami. Koszyczki napełnia­my ziemią kompostową i układamy ce­bulki pionowo, spiczastą końcówką do góry. Sadzimy je na głębokość trzykrot­nej ich wysokości w odstępie co 10 cen­tymetrów. Przysypujemy ziemią i lekko uklepujemy. Nie wolno udeptywać, bo zgnieciemy cebule. Podlewamy delikat­nie – konewką z sitkiem. Przed zimą przy­krywamy kołderką z kory lub liści, żeby nie przemarzły.

Witam i tą drogą przesyłam zdjęcia tulipa­nów, które wiosną zakwitają w naszym ogródku. Równocześnie dziękuję za informacje i porady w „Tygodniu na dział­ce”, z których chętnie korzy­stam. Pozdrawiam

Piotr ze Świętochłowic

Zachęcam Czytelników do utrwalania pięk­na swoich ogrodów aparatem fotograficznym. Zapraszam wszystkich do nadsyłania zdjęć Waszych najpiękniejszych, ulubionych roślin z krótkimi opisami. Pochwalcie się swoimi ogrodniczymi sukcesami.

JOLANTA PIEKART-BARCZ
jola.b@angora.com.pl
Żródło: Angora 28/09/2014

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter