Środki ochrony roślin

Walczymy z czarną plamistością róż (brązowo-czarne plamy na liściach, które następnie masowo żółkną i opadają) i innymi chorobami grzybowymi. Teoretycznie opryski (Score, Bravo, Dithane) przeciw czarnej plamistości kończymy właśnie w lipcu, później, choroba jest już bardzo zaawansowana, trudno ją zwalczyć. Ważnym, choć często ignorowanym zabiegiem jest usuwanie wszystkich porażonych liści zarówno z krzaka, jak i z ziemi. Oprysk powinniśmy wykonać minimum 3 razy w odstępie 7-10 dni. Do ochrony roślin możemy wykorzystać preparaty naturalne, które działają również zapobiegawczo. I tak np. Bioczos – (preparat czosnkowy) zwalcza szarą pleśń, mączniaki i bakteryjne plamistości liści. Biosept (ekstrakt z grejpfruta) stosujemy przeciw chorobom grzybowym: zamieranie pędów, mączniaki, rdze. Efektywnie niszczy również mszyce. Jako dodatku wzmacniającego działanie środka chemicznego przy opryskach warto użyć mydła ogrodniczego potasowego. Zwiększa ono również przyczepność środka na roślinie. Mydło stosujemy także do dezynfekcji narzędzi i doniczek. W sprzedaży są również mydła z dodatkiem wyciągów, np. skrzypu, pokrzywy, czosnku i piołunu, które zwiększają intensywność jego działania przeciw grzybom i szkodnikom. A ponieważ przed nami coraz zimniejsze wieczory i noce sprzyjające rozwojowi chorób, warto zapobiegawczo zastosować jakieś środki ochrony. Z roślinami jak z dziećmi – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Rośliny kwitnące i zaczynające kwitnąć nawozimy odpowiednim dla danej grupy nawozem. Aby kwiaty pięknie i długo cieszyły oko, potrzebują wielu substancji odżywczych.

Mieczyki po przekwitnięciu ścinamy, zostawiając przynajmniej 4 liście. Pozostawienie jak największej ilości liści wpływa na przyrost i wielkość bulw.

Połamane, po ostatnich nawałnicach gałęzie, wycinamy sekatorem. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą Funaben EKO. Uszkodzone rośliny są bardziej narażone na choroby, więc trzeba je opryskać środkiem chemicznym (np. Topsin), a następnie biostymulatorem wzrostu Asahi SL

Jolanta Piekart-Barcz
Źródło: Angora 31/07/2011
www gazety:  http://www.angora.com.pl/

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter