Produkcja własna – tydzień – prace na działce we wrześniu

Prace na działce we wrześniu

  • Przestajemy nawozić datury (biełunie), psianki, fuksje, oleandry, kufliki, czyli rośliny, które mają zdrewniałe pędy, a mamy zamiar przechować je do następnego roku.
  • Przygotowujemy na następny sezon sadzonki z pelargonii, fuksji czy plektrantusa. Ścinamy boczny pęd (tylko ze zdrowych roślin) o długości 7 – 10 cm. Przycinamy go od dołu, 5 mm pod węzłem, z którego usuwamy liście. Na pędzie zostawiamy maksymalnie 4 listki. Jeżeli będzie za dużo liści, roślina może się nie ukorzenić. Końcówki sadzonek zaprawiamy w ukorzeniaczu, umieszczamy w skrzynce z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem i często zraszamy. Ustawiamy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Ukorzenione rośliny przesadzamy do osobnych doniczek, uszczykując im wierzchołki, aby lepiej się rozkrzewiły. Zimą przechowujemy w jasnym pomieszczeniu.
  • Oglądamy modrzewie i świerki, czy nie pojawiły się mszyce. Małą ilość zlikwidujemy silnym prysznicem wody, przy masowym ataku stosujemy odpowiedni środek, np. Decis. Duże drzewa, do których dostęp jest utrudniony, można opryskać środkiem systemicznym, który wnika w głąb rośliny i z sokami wędruje po całym drzewku, np. Mospilan.
  • Róże, krzewy ozdobne i byliny co 7 – 10 dni opryskujemy preparatem przeciw mączniakowi (biały, mączysty nalot na górnej stronie liści). Oprysk wykonujemy naprzemiennie, odpowiednim środkiem (Amistar, Score, Biosept). Przy deszczowej pogodzie nie czekajmy, aż się pojawi, bo pojawi się na pewno.

JOLANTA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl
Źródło: Angora 04/09/2011
www gazety:  http://www.angora.com.pl/

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter