Tydzień na działce – groźne grzyby

Groźne grzyby

  • Brak opadów i wysoka temperatura sprzyjają występowaniu mączniaka prawdziwego. Na liściach i zielonych pędach tworzy się charakterystyczny biały, mączysty nalot. Porażo­ne części usuwamy, a roślinę opryskujemy odpowiednimi chemicznymi środkami grzybobójczymi (np. Score, Falcon, Amistar) lub biologicznymi (Biochikol, Bioczos, Biosept). Występowaniu mączniaka sprzyjają również: duże zagęszczenie roślin, przenawożenie azotem i moczenie liści podczas podlewania. Warto zatem bacznie się przyjrzeć i opryskać róże, różaneczniki, astry, floksy, trzmieliny, pysznogłówki, a właściwie prawie wszystkie nasadzenia w ogrodzie.
  • Czarna plamistość róż to najgroźniejsza choroba grzybowa królowej kwiatów. Na liściach najpierw pojawiają się brunatno-czarne okrągłe plamki, następnie listki żółkną i masowo opadają. Na początku choroba rozwija się w dolnej części krzewu, a niezwalczana szybko opanowuje cały krzew. Ogołocone z liści róże nie wyglądają imponująco, a przede wszystkim chore rośliny są mniej odporne na mróz i częściej zamierają. Porażone liście zbieramy i palimy, bo grzyb nie boi się zimna i przetrwa do następnego sezonu. Całe krzewy dokładnie opryskujemy środkami chemicznymi (np. Score, Bravo, Amistar) co najmniej trzy razy w odstępie 7-, 10-dniowym.
  • Kwiatostany juki i lilii tuż po przekwitnięciu wycinamy i nawozimy nawozem do roślin kwitnących
  • Ścinamy przekwitłe kwiatostany juki ogrodowej. Najlepiej zrobić to, zanim zdrewnieją, bo potem trudno sobie z nimi poradzić.
  • Lilie po kwitnięciu skracamy o 1/3. Nie dopuszczamy do zawiązywania nasion, by nie osłabić cebul.
  • Mieczyki po przekwitnięciu ścinamy, zostawiając przynajmniej 4 liście. Pozostawione listki dalej odżywiają bulwy, co wpływa na ich wielkość i kwitnienie w roku przyszłym.

Jolanta Piekart-Barcz
Źródło: Angora 05/08/2012
www gazety:  http://www.angora.com.pl/

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter