Plamki przebarwienia naloty

Po intensywnych opadach desz­czu na listkach pojawiają się czerwo­nawe plamki, a od spodu widać deli­katny szarawy nalot – to mączniak rzekomy. Porażone liście opadają. Chore listki zbieramy i palimy, a krzew opryskujemy 2-3 razy co 7 dni odpo­wiednim preparatem (np. Proplant, Mildex).

Biały, białoszary, mączysty nalot na pędach, liściach i kwiatach to obja­wy mączniaka prawdziwego. Porażo­ne listki i pędy usuwamy, a roślinę opryskujemy 2-3 razy, stosując na­przemiennie odpowiedni środek (np. Baymat Ultra, Score, Falcon, Saprol).

Po deszczach często można zo­baczyć na płatkach kwiatów jasnobrązowe wodniste plamy. Pąki może ob­lepiać brunatnoszary pylący nalot – to objawy szarej pleśni. Chore części usuwamy i opryskujemy 2-3 razy co 7 – 10 dni odpowiednim preparatem (np. Rovral, Switch, Miedzian)

Na listkach mogą się pojawić licz­ne żółte drobniutkie przebarwienia, a po spodniej stronie pomarańczowo- brązowe wypukłe plamki. To objawy rdzy. Należy usunąć porażone listki i zastosować odpowiedni środek 2-3 razy co 7 dni (np. Baymat Ultra, Fal­con).

Na różach już w czerwcu mogą się pojawić objawy najgroźniejszej choroby – czarnej plamistości. Na list­kach tworzą się ciemnobrązowe okrą­głe plamki. Liście zaczynają żółknąć, a następnie opadają. Choroba szybko rozprzestrzenia się na cały krzew. Sto­sujemy odpowiedni oprysk (np. Sco­re, Saprol) 2-3 razy co 10 dni. Przy chorobach roślin jest tak jak z ludźmi – grunt to profilaktyka!

Chore krzewy są osłabione, i aby szybko wróciły do formy, można im pomóc, stosując stymulatory wzrostu (np. Biosept Active, Asahi SL). Prepa­raty można stosować doglebowo i do­listnie. Warto również opryskać rośli­ny nawozem dolistnym, np. Florovitem.

Róża Dortmund ma certyfikat jakości ADR, czyli jest odporna na choroby

JOLANTA PIEKART-BARCZ
jola.b@angora.com.pl
Żródło: Angora 15/06/2014

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter