Tydzień na działce – Kwiaty jednoroczne

Tydzień na działce

Pora na kwiaty jednoroczne

Po ogrodnikach i zimnej Zośce, gdy minie niebezpieczeństwo przy­mrozków, zdejmujemy okrycia z hor­tensji ogrodowych. Delikatnie usu­wamy tylko zeschnięte kwiaty i li­ście, tak aby nie uszkodzić zawiąza­nych w zeszłym roku pąków kwiato­wych. Z tego też powodu nie przyci­namy pędów, bo pozbawimy się w tym sezonie kwiatów. Krzewy na­wozimy i obficie podlewamy.

Po 15 maja (zimna Zośka) wy­nosimy na tarasy i balkony rośliny zi­mujące w pomieszczeniu. Sadzimy również rośliny jednoroczne do po­jemników i na rabaty. Przed posa­dzeniem mocno je nawadniamy, najlepiej wstawiając je na kilkana­ście minut do wody. Delikatnie roz­luźniamy bryłę korzeniową, wysa­dzamy do świeżej ziemi i podlewa­my. Możemy posadzić kwiaty w zie­mi, która zawiera nawóz, albo pod- sypać od razu długo działający na­wóz do roślin kwitnących, np. Sub- stral Osmocote. W ofercie handlo­wej jest również podłoże z hydroże- lem, który magazynuje wodę i tym samym oszczędza nam podlewania. W donicach tworzymy kompozycje z kwiatów o jednakowych wymaga­niach co do gleby, stanowiska i wil­goci. Cieniste zakątki lubią begonie, tuksje, niecierpki i koleusy.

Sadzimy do gruntu bulwy bego­nii, karpy dalii i kłącza kanny. Mocno pomarszczone moczymy przez kilka godzin w wodzie. Przed sadzeniem zaprawiamy je zaprawą do cebul lub mieszaniną Captanu i Topsinu.

Rośliny uszkodzone przez wio­senne przymrozki opryskujemy 2 – 3-krotnie biostymulatorem wzro­stu, np. Asahi SL, Biosept Active

Superbeils (Calibrachoa) preferu­je stanowiska słoneczne. Sadzimy je w lekko kwaśnym podłożu i do każdego podlewania dodajemy na­wóz ze zwiększoną dawką żelaza (np. nawóz do surfinii, petunii).

JOLANTA PIEKART-BARCZ
jola.b@angora. com.pl
Żródło: Angora 18/05/2014

 

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter