Tydzień na działce – pora na cebulki

Pora na cebulki

Wykopujemy cebulki tulipanów. Delikatnie je oczyszczamy i układa­my wraz z liśćmi luźno w skrzyn­kach. Suszymy je przez dwa tygo­dnie w suchym i przewiewnym miej­scu. Jest to żmudna praca, ale tuli­pany należy co roku wykopywać, aby miały dorodne kwiaty.

Co roku należy również wyko­pywać cebule hiacyntów.

Cebule narcyzów wystarczy wy­kopywać co 3 – 4 lata. Liście muszą być już żółte i usychające – wtedy zamierają również korzenie. Cebulki również należy wysuszyć w suchym nienasłonecznionym miejscu.

Puste miejsca po roślinach ce­bulowych wypełniamy roślinami jed­norocznymi.

Zżółknięte liście zimowitów wy­cinamy sekatorem jak najniżej. Li­ście są bardzo miękkie i trudno je wykręcić. Cebule nawozimy, aby we wrześniu pięknie zakwitły.

Przekwitniętym peoniom ucina­my pędy, aby nie wytworzyły się na­siona. Nawozimy, najlepiej oczywi­ście obornikiem.

Po ulewnych deszczach i bu­rzach wiele roślin może być połama­nych i uszkodzonych. W uszkodzo­ne liście i gałęzie łatwo wnikają pa­togeny chorobotwórcze. Roślinę jak najszybciej trzeba opryskać zapo­biegawczo Topsinem. Aby szybko wróciły do formy, stosujemy stymu­lator wzrostu, np. Asahi SL, Biosept Active. Preparatami podlewamy i opryskujemy rośliny. Ewentualnie można użyć nawozu dolistnego, np. Florovitu.

Azalie w tym roku oszalały! Nie robimy nic specjalnego: rosną wśród innych kwasolubnych (pierisów, kiścieni i paproci) w półcieniu, dostają odpowiednie nawozy i usuwamy prze­kwitłe kwiaty.

Pozdrawiamy. B. i M. Zabłoccy Gliwice

Zapraszam do wspólnego tworzenia tej rubryki. Przysyłajcie zdjęcia swoich ogrodów i wspa­niałych roślin wraz z krótkim opisem. Lato sprzy­ja fotografowaniu efektów Waszej pracy!

JOLANTA PIEKART-BARCZ
jola.b@angora.com.pl
Źródło: Angora 28/06/2015

Photo by sergee bee on Unsplash

Wpisz interesujące Cię słowo i wciśnij enter